BplusU

PROFESYONEL 3D YAZICI İLE SERGİ ESNASINDA PROJE ÜRETİMİ

“Bazı modellerimizi 3D yazıcı kullanmadan yapmanın başka bir yolu yok.”

— Herwig Baumgartner, Müdür/Ortak, BplusU

Mimari tasarımlar, maketlerinin ancak bir 3D yazıcı ile üretilebileceği karmaşık geometrilere sahip olabilirler. Los Angeles’taki The Architecture + Design Museum (Mimarlık ve Tasarım Müzesi) sırasında, gerçek zamanlı olarak üretilen “City Futura”  projesi, bunun en iyi örneklerinden.

BplusU’nun yöneticilerinden Baumgartner projeyi, “Müze bizden 40 gün içinde sürekli değişen bir sergi yaratmamızı istedi,” olarak açıklıyor. “Biz de, mimari tasarımların prototipleri için ofisimizde sıklıkla kullandığımız Stratasys Dimension 1200 3D yazıcı ile tasarımı dijital olarak yaratmanın, modifiye etmenin ve geliştirmenin gerçek sürecini göstermenin ilginç olacağını düşündük.”

Bu fikrin ortay acıkma sebebi, BplusU’nun iki yıldır ofiste kullanmakta Dimension 1200 3D yazıcı.  Baumgartner bu 3D yazıcıyı tercih etmelerinin sebebini şöyle açıklıyor: “ABS malzemesi kullanan bir 3D yazıcı arıyorduk, ama uygun fiyatlı ve üreteceği parçaların çözünürlüğü de istediğimiz gibi olmalıydı. Bu yazıcı, iyi bir eşleşmeydi.” Yine de, başta hem kendisi hem de ortaklarının 3D yazıcı ile model üretimine, kuşku ile yaklaştıklarını kabul eden Baumgartner sebebinin yüksek yüzeyin çözünürlüğüne ihtiyaç duymaları olduğunu söylüyor. “Projelerimizin neye benzeyeceğini görmemiz için modelimizin birkaç parçasını bastık. Üretilen parçaları gördüğümüzde bu 3D yazıcının tam istediğimiz şey olduğunu anladık.“

3D yazıcıya sahip olmadan önce BplusU döküm, öğütme ve vakumlama üretim gibi geleneksel metotları kullanıyordu. “Bunlar çok işçilik gerektiren süreçlerdi,” diyor Baumgartner, “ve sonuçlar şu an aldıklarımızla çok benzerdi. Artık fiziksel prototip üretimi için iki seçeneğimiz var,” diyerek devam ediyor Baumgartner. “Dışarıdan tedarik edebilir ya da kendimiz üretebiliriz. Bizim yapmamız kesinlikle daha ucuza mal oluyor. Stratasys Dimension 1200 3D yazıcı, bu anlamda masraflarımızı %50 azaltmamızı sağladı. Eğer başka bir firmadan tedarik ediyor olsaydık, bu kadar rahat davranamaz ve çok daha az deneme bastırır, dolayısıyla da projeyi geliştirmek için daha az fırsat yakalardık. Şimdi ise kendi yazıcımızla, tasarımlarımızı hızla ve kolayca revize edebilmekten keyif alıyoruz.”

BplusU, The Architecture + Design Museum için tasarladığı süreç, 3D yazıcı ile üretimden destek malzemesinin çözülmesine ve montaj, yapıştırma gibi ardıl işlemlere kadar tüm aşamaları içeriyordu. Baumgartner sonucu şöyle özetliyor: “Sadece bu sergi için bir ürün yarattık ve sonuç mükemmeldi.”