Camerino Üniversitesi Stadyumu

PROFESYONEL 3D YAZICI İLE STADYUM TASARLAMAK

“Aklımda bir stadyum vardı, Stratasys Objet Eden sayesinde o şimdi ellerimde.”

— Luca Frattari, Camerino Üniversitesi

Luca Frattari, Camerino Üniversitesi Eduoardo Vittoria Mimarlık ve Tasarım Okulu PhD tezi için “yapısal optimizasyonun mimari ve endüstriyel tasarıma uygulanışı”nı konu olarak seçmişti. Son teknoloji tasarım ve mimarlık üzerine yaptığı bu araştırmada ihtiyaç duyduğu şeylerden birini “görmek inanmaktır” sözü özetlese de Frattari, asıl ihtiyacını “dokunmak anlamaktır” olarak tanımlıyor.

“Gerçek bir model elde etmek araştırmam için çok önemli,” diyor Frattari. “Tasarımı daha iyi hale getirmeden önce, modellere uzun uzun dokunmam ve onları gözlemlemem lazım. Pürüzsüz yüzeylere ve tam olarak aynı şekli veren iyi detaylara ihtiyacım var. Ancak bununla beraber modeli hızlıca almam da lazım, en kısa sürede, çünkü tasarımı tekrar düzeltme aşaması çok fazla zaman istiyor.”

Farklı tasarım aşamalarında oldukça karışık yapıdaki mimari tasarımları tam olarak anlamak ve yaratım süresini düşürüp tasarım üzerinde çalışılacak zamanı olabildiğince artırmak Luca Frattari’nin karşılaştığı iki temel sorundu. Onun için, yarattıklarının somut çıktılarını uzun süre farklı açılardan gözlemleyebilmek, tasarımları bilgisayar ekranında görmek kadar önemliydi. Frattari bu ihtiyacını karşılamak için güvenebileceği profesyonel 3D yazıcıyı uzun karşılaştırmalar sonrasında seçti: Stratasys Objet Eden.

Gelenekselin yetmediği yerde 3D yazıcı çözüm oluyor

Frattari’nin araştırması için geleneksel tekniklerle doğru orantılı bir model üretmek mümkün değil. “Hızlı ve kolay bir teknolojiye ihtiyacım vardı. Zaman kısıtlaması da çok önemli bir etkendi. Objet 3D yazıcının kullanımı, iki boyutlu standart bir ofis yazıcısı gibi kolay ve yazılımı ekstra bir yetenek gerektirmiyor. Çok hızlı baskı alabiliyor olmamız sayesinde kavramdan gerçeğe hızlıca geçebiliyoruz ve tasarım üzerinde düzeltme yaptıktan sonra fazladan örnekler üretebiliyoruz.”

Öğretim görevlilerinin hızlı sonuç almasını sağlıyor, bütün tasarım ve araştırma sürecini azaltıyor. 3D yazıcı sayesinde özellikle çizimden 3D modele geçiş süresi çok kısaldığından yaratıcılığa ayrılan süre ve dolayısıyla da tasarımların kalitesi artıyor ve harcanan zaman ve masraflar da azalıyor.

Yapısal hassasiyet ve karmaşıklığa sahip tasarımların sunumu ve doğal sağlamlık için, modellerde kullanılan fotopolimerler ve Objet baskı kalitesi bu yazıcıyı mükemmel bir seçenek haline getirmiş. “Araştırma projelerimde, sıklıkla yüzeyindeki hataların önemli olduğu çok karışık şekiller yaratıyorum,” diyor Frattari ve ekliyor: “Objetten aldığım modeller sayesinde, hata olasılıklarını belirlemekte artık vakit kaybedilmiyor. Pürüzsüz yüzeye sahip, karmaşık yapıları farklı baskı malzemeleri ile, tüm detayları kusursuz olacak şekilde elde etmek mümkün. Genellikle boyama ihtiyacı da duymuyorum çünkü opak malzemeler tatmin edici bir görsellik sağlıyor.”

Stratasys Objet ile hayata geçen stadyum

Frattari’nin “Colossus” asını verdiği stadyum, yenilikçi tasarımın sınırlarını zorlayarak Objet 3D yazıcının neler yapabildiğini gösteren mükemmel bir örnek. Stadyumun tasarımı, farklı yaşam formlarının doğal davranışlarını taklit eden oldukça yenilikçi bir teknikle oluşturdu.  Tasarım sürecinin her aşamasında Objet teknolojisini kullanarak projeyi 210 iş gününde tamamlayan Frattari’ye göre “Bu mükemmellikte sonuçları Objet teknolojisi olmadan elde etmek imkansız.”