Doosan Infracore

3D YAZICI İLE EKSKAVATÖR PROTOTİPLEME

Hobi amaçlı 3D yazıcılar, prototiplemede çok kısıtlı kalıyor, ince detayları yansıtamıyor ve ardıl işlemlerde tatmin etmeyen sonuçlara sebep oluyorlar. Oysaki, Objet Eden her açıdan muhteşem.”

– Yoonkwan Park, Senior Tasarımcı

Ağır yük araçlarında dünya lideri bir firma olan Doosan Infracore, sektörün en iyi kazı ekipmanlarını üretmekte. Yakın zamana kadar araç prototiplerini CNC ve silikon kalıplarla ürettiren firma, bu sebeple de tasarım sürecinde dışarıya bağımlı kalmaktaydı. Üstelik prototip üretimini bir başka firmaya vermenin iki dezavantajı daha vardı: Süreç yavaşlamakta ve ortaya çıkan modellerde yeterli detay bulunmuyordu.

Doosan Infracore, bu sorunları çözmek üzere 3D teknolojiden yararlanmaya karar verdi. Profesyonel 3D yazıcıları değerlendirrikten sonra, kullanım hızı ve kolaylığı sebebiyle tasarım merkezi için Stratasys Objet Eden’i seçti. Firma, 3D yazıcının süreçteki faydasını hızla gördü: Tasarım ne kadar karmaşık olursa olsun kavramsal modeller hızla üretilebiliyor bunun sonucu olarak da üretim maliyeti ve zaman büyük ölçüde azalıyordu. Her firmada olduğu gibi, Doosan Infracore’da da prototiplemede kazanılan zaman yaratıcılığın artmasına yol açtı.

“Objet Eden kavramsal model oluşturmak için mükemmel bir çözüm” diyor Doosan Infracore’un tasarımcılarından Yoonkwan Park ve Objet Eden’in, diğer yazıcılarda olmayan görsel detayda mükemmellik, ardıl işlemler için kaliteli parça üretimi gibi avantajlarına değiniyor: “Aynı zamanda boyama ve krom kaplama gibi çok sayıda ardıl işleme uygun parçalar veriyor. Yüzey detaylamasında iyi sonuç verdiği için silikon kalıplamasında da çok verimli bir yazıcı.” diye ekliyor.

 Ödüllü Tasarımlar

Doosan Infacore, 3D yazıcıyı üretimine entegre ederek tasarımların kavramsal modellerini ve bunlar üzerinden tasarımların revize edilmesi sonrasında yaratılan iyileştirilmiş tekrarlarının üretiminde kullandı.

ulan sıkışma ve kayma dayanımı olan kesin şekilli çekirdekler, FDM ve Polikarbonat gibi yüksek sabit değerli malzemeleri kullanarak üretilebilir.

Bu yenilikçi tasarım ve üretim süreci sayesinde Doosan Infacore dünyanın en saygın dizayn yarışmalarından birini kazandı. 2.733 katılımcının başvurduğu ancak 15’inin “en iyisinin en iyisi” ünvanını alabildiği Red Dot Competition’ı kazanan CX Eco Transformer’ın tasarım ve prototipleme süreci bütünüyle Objet Eden ile desteklendi.

Red Dot Design Award’a aday olabilmek için, CX Eco Transformer’ın konsept modeli Objet Eden ile rijit opak malzeme kullanılarak üretildi.  Polyjet teknolojisinin kullandığı bu fotopolimer malzeme, görsel detay, sağlamlık ve dayanıklılık, pürüzsüz yüzey kalitesi gibi birçok avantaj sunuyor.