Hızlı Prototipleme

3D baskı ile hızlı prototipleme; otomotiv, medikal, uzay & havacılık, tüketim ürünleri, eğitim başta olmak üzere birçok sektöre yönelik harika fikirlerinizi başarılı ürünlere dönüştürmenin hızlı, kolay ve uygun maliyetli bir yoludur. En yeni fikirlerinizi test etmek için ve seri üretime başlamadan önce ürününüzün performansını ölçmek için hızlı prototipleme çözümleri tekrarlanabilir yüksek hassasiyetli ürünler üretebilme ve test edebilme imkanı sunmaktadır. Böylece  ürünleriniz pazara her zamankinden daha hızlı gidebilir. Hızlı prototipleme ile maliyetli olabilecek üretim sonrası beklenmedik sorunlar olmadan, başarılı bir nihai ürünle projelerinizi zamandan tasarruf ederek ilerletebilirsiniz.

Hızlı prototipleme aşamalarını kavramsal prototipleme ve fonksiyonel prototipleme olarak 2 şekilde açıklayabiliriz.

Kavramsal Prototipleme

Başlangıç aşamasında olan ​​tasarımlarınızı, hızlı bir şekilde tekrarlayabildiğiniz süreçtir. Bu sayede tasarımcıların deneme – yanılma aşamasında iken ürünlerinde form, boyut ve yönelim süreçlerini hesapladığı ve mükemmel ürüne en düşük maliyetle ulaşabildiği aşamadır.

FONKSİYONEL PROTOTİPLEME

Bu aşamaya genellikle bir kavram seçildikten sonra geçilir. Bir prototipin görsel formunu geliştirirken belirlenen ölçüsel hassasiyet uyumuda değerlendirilir. Bir tasarımın onaylanması fonksiyonel gereksinimlerin belirlenmesi sonucu yapılır. Tasarımsal ve boyutsal doğrulamalar ile ürününüz piyasaya sürülmeden önce ürün üzerinde çok sayıda testler uygulanabilir. Bu sayede tasarımcı ve mühendis ekibin ürünün doğruluğu ve uygunluğu için güven verici sonuçlar doğrultusunda seri üretim gerçekleşir.

infoTRON-stratasys-rapid-prototyping
infoTRON-stratasys-rapid-prototyping