Açılımı Fused Deposition Modelling olan teknolojinin Türkçesi Eriyik Yığma Modelleme manasına gelmektedir. Sıcaklık kontrollü bir nozzle vasıtası ile termoplastik malzeme katman katman üretim tablasına serilir. Model tamamlandığında destek yapıları el ile (Bass) ve su-kimyasal karışımında (Waterworks) kolaylıkla sökülebilir.

Dünyada en yaygın şekilde kullanılan Katmanlı Üretim Teknolojisi olarak bilinen FDM Teknolojisi, dünyadaki 3D yazıcıların yaklaşık 70%’inin kullandığı teknoloji olarak tahmin edilmektedir.

fdm

FDM teknolojisi ile kavramsal modeller, işlevsel prototipler, üretime yardımcı araçlar ve son kullanım parçaları nihai ürünler başarılı şekilde üretilebilmektedir. Üretilen bu parçalar üzerinde de yine arzuladığınız uygulamalar için ihtiyacınız olan işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Termoplastik malzemeyi belli bir sıcaklıkta eriterek katman katman üst üste yığarak, modeli inşa etmesi bir apartmanın inşasına benzetilmektedir.

elite_model_planetary_gear

Üretilecek 3D modelin geometrisine bağlı olarak, tıpkı bir apartmanın yanına kurulan iskelet yapısı gibi belirli kısımlarında destek yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu destek yapısı modelin üretimi tamamlandıktan sonra kolaylıkla temizlenebilir ya da kırılabilirdir. Piyasada bulunan açık-sistemler/amatör 3D yazıcıların aksine, Stratasys Profesyonel 3D Yazıcıları kolay kullanıma ve temizlenmeye müsait, modellemeye ve hesaplamaya gerek duymadan otomatik olarak oluşturulan destek yapısını sunmaktadır.

Stratsys firmasının kurucusu Scott Crumb ,FDM Teknolojisini icat ederek 1992 yılında ilk profesyonel 3D üretim sistemini satmıştır. Profesyonel Ar-Ge ekibi ile günden güne 3D üretim sistemlerini geliştirmiş ve bugünlere getirmiştir. Açık-sistemlerle/amatör 3D yazıcılarla kıyaslanamayacak olan Stratasys Profesyonel 3D Yazıcıları’nın en önemli özelliği kapalı bir sisteme sahip olması ve sistem içerisinde sıcaklığın belirli bir değerin üzerinde tutularak harika yüzey kalitelerine sahip parçalar üretebilmesidir.

FDM Teknolojisine sahip 3D yazıcıların malzeme olarak makara halinde kullandığı termoplastik malzemeye filament denmektedir. Stratasys’in sunduğu özel kartuşların nem almadan muhafaza edilebildiğinden ve kolay kullanıma sahip olduğundan, 3D yazıcı ile üretilen parçaların yüksek kaliteli yüzeylere ve daha mukavemetli bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır.

uprint_se_model_brake

FDM Teknolojinin en önemli özelliklerinden biri de kullandığı malzemelerin geri dönüşümü mümkün olması ve insana ve doğaya tehlike arz etmemesidir.z